Misvak Kullan; Sünnete de Sarıl Sağlığını da Koru!

misvak

Misvak, Arabistan’da yetişen erak(arak) adlı bir ağacın dalları kesilerek elde edilmektedir. Dışında kabuk içinde lifli bir yapı gösteren besleme boruları ve yağlı bir öz suyu olup bu suyun içinde sodyum bikarbonat vardır.

Batı`da ilk diş fırçası 1780 yılından itibaren İngiltere’de kullanmaya başlamıştır. O zamanlar fırça domuz kılından, sapları da koyunların ayak kemiklerinden yapılmaktaydı. Daha sonraları plastik sap ve naylon kıl uygulamasına geçilmiştir. İşte batı medeniyetinin 235 yıl gibi kısa bir süre önce kullanmaya başladığı diş fırçasına bakılırsa bu konuda İslam medeniyetinin ne kadar önde olduğu anlaşılır. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v.) 1400 küsür yıl önce “Eğer ümmetime zor gelmeyeceğini bilsem 5 vakit namazdan önce misvak kullanmayı emrederdim” buyuruyor.

Yine Peygamber Efendimizin (s.a.v.) misvak hakkında başka hadis-i şerifleri de vardır. “Misvak ağzı temizler, görmeyi keskinleştirir, diş etlerini güçlendirir, dişleri beyazlaştırır ve çürümeyi önler. Hazmı kolaylaştırır, mideye sıhhat verir, balgamı keser, hasenatı artırır, Misvak kullanan Allah-ü Teâlâ’yı razı eder, melekleri sevindirir.” (Ebu nuaym)

“Misvak yaşlanmayı yavaşlatır, gözün görmesinin kuvvetlendirir, ağız kokusunu giderir ve daha birçok faydası vardır.” (Reddül Muhtar)

Misvak hakkında tıbbi gerçekler

Peki, misvak bu işi nasıl başarıyor? Nasıl oluyor da bakteriler üzerinde böyle büyük tesir yapabiliyor? Dişler ve diş etlerindeki hastalıkların doğrudan bakteriler tarafından meydana getirildiğini biliyoruz. Ağızda sayıları milyarları bulan 22 çeşit bakteri vardır. Dikkat ediniz; 22 tane değil, 22 çeşittir. Ağızdan hiçbir zaman eksik olmaz ve ağız içi temizliği azaldıkça veya ağız içindeki gıda artıkları fazlalaştıkça iyice güçlenmektedirler.

Daha sonra tıpkı bir parazit gibi dişlerin üzerine yapışıp buralarda yaşamaya başlarlar. Temizlik yapılmamaya devam edilirse dişe yapışık duran bakteriler salgıladıkları asitlerle dişleri ve dişi kemiğe bağlayan lifleri eritip tahrip etmeye başlarlar. Daha sonra da dişin eriyen mine tabakasından içeriye dalarak organik kısımları yemeye başlarlar. Böylece çürük dediğimiz hadise meydana gelir. Misvağın ortasında yer alan lifli kısımlar dişlerin ve diş etlerinin üzerinde tıpkı bir polisaj fırçasının etkisini yapar. Yuvarlak fırçalarla ve döndürme hareketleriyle en mükemmel parlatma meydana gelir.

Misvağın yuvarlak şekilli oluşu, bir motorun dönme hareketini yapabilecek şekilde kullanılması ile bakteriler temizlenir.

Misvağın diş fırçasına fiziki açıdan bir üstünlüğü de akrilik yapıda olmayışındandır. Piyasadaki naylon kıllı fırçalar diş etine battığında diş eti iltihaplarına sebep olmaktadır. Hâlbuki misvakta diş etine saplanma kesinlikle dokulara zarar verici olmamaktadır. Küçük misvak parçaları dişler arasında kalsalar, bile bitki olduğundan zamanla eriyip kaybolur.

Misvakta halkın diş temizliği için kullandığı karbonat vardır. Piyasada satılan karbonatın granülleri iri tanecikli olduğu için dişleri çizer. Hâlbuki misvağın içinde bu madde minik partiküller halinde yer almaktadır. Yine misvak diş eti iltihabında yatıştırıcı etkisi gösterir. Misvağın içindeki bazik madde bu asidi nötralize ederek dokuyu sakinleştirir.

Diş çürükleri ve buralarda yaşayan bakterilerin böbrek yetmezliklerine, bazı genel vücut kaşıntıları ile göz ve kulak hastalıklarına sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Misvağın uygulanışı ve faydaları

Misvak, bütün dişler ve diş etleri üzerine uygulanmalıdır. Hafifçe sürtmek asıl hedef değildir. Her dişin üzerine diş etinden dişe doğru ve döndürme hareketleri yapılarak sürülmelidir. Aynen diş fırçalama tekniklerinde olduğu gibi dudak yüzeylerine, çiğneme satıhlarına ve iç arka kısımlara sürmelidir. Önce diş fırçası kullanılıp sonra misvak kullanılırsa mükemmel bir temizlik sağlanmış olur. Diş fırçasıyla büyük gıda artıkları temizlendikten sonra misvak kullanıldığı zaman dişlerin üzerindeki bakteri plakları temizlenmiş olur.

Misvağın başlıca faydaları:

-İyi bir antiseptiktir.

-Ağız kokusunu giderir.

-Diş çürümelerini önler.

-Diş etini güçlendirir.

-Sürekli kullanımda diş eti kanamalarını bitirir.

-Ağız kuruluğunu önleyerek akıcı konuşmayı sağlar.

-Misvak yağı eklem ağrılarına karşı faydalıdır. -Misvak tohumu mideyi kuvvetlendirir.

-Sürekli kullanımda hem sesi hem cildi güzelleştirir.

-Misvakla kılınan namaz misvaksız kılınan 70 rekâttan daha faziletlidir.

Asude Usluer Uğurlu

Yanıtla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Et

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers

Powered By WPFruits.com